V poletnih mesecih je prekrivanje gredic predvsem pomembno kot zaščita tal pred pretiranim izhlapevanjem vode in s tem pred poškodbami, ki jih lahko povzroči suša. Pri tem uporabljamo različne prekrivne materiale.
Zakaj je prekrivka koristna
Prekrivka ohranja tla vlažna, zato v vročem obdobju ni potrebno pogosto zalivanje, preprečena pa je tudi rast plevela. Temperatura tal je poleti vedno nekoliko nižja od zračne temperature, zato je obdelava tal lažja. Poleg tega pa po poletnih nalivih vrtnine na prekritih gredicah niso zamazane s kapljicami prsti.
Material za prekrivanje tal
Dober material je slama, paziti moramo le, da z njo na gredico ne prinesemo tudi plevelnega semena. Tudi žaganje je odličen material za poletno prekrivanje gredic. Žaganje moramo pred trosenjem pustiti, da se nekoliko uleže in razpade, saj sveže žaganje med razpadanjem odvzema tlem hranila. Najboljši in tudi najpogosteje uporabljeni material za prekrivanje tal so pokošeni ostanki trave, listje plevela, krompirjevka, listje z zelenjavnih gred, skratka material, ki ga običajno mečemo na kompost. Ti ob razgradnji tla obogatijo z dušikom, razen tega ne vsebujejo plevelnega semena. Preden sveže ostanke uporabimo za prekrivanje, jih dan ali dva sušimo na soncu, saj vlažni lahko pričnejo gniti. Paziti moramo tudi, da ti rastlinski ostanki niso oboleli.
Okrasno lubje navadno uporabljamo za prekrivanje tal okrog okrasnih rastlin, na primer vrtnic in različnega grmičevja, da si s tem prihranimo košnjo trave ali zakrijemo pogled na gola tla. Prav tako pa je okrasno lubje odlična zaščita pred izgubo vlage iz tal poleti.
Kdaj in kako prekrivamo tla
Na topla tla polagamo prekrivko v juniju in začetku julija, da ohranimo temperaturo tal, ko še niso pretirano segreta. Poletno zelenjavo prekrivamo konec junija, da preprečimo izsuševanje tal in obdržimo primerno talno temperaturo. Zaradi boljšega kroženja zraka naj se prekrivka rastlin ne dotika, zato pustimo med rastlino in prekrivko nekaj centimetrov nepokritih.
Varstvo rastlin pred pleveli
Prekrivka varuje tla tudi pred zaplevljenostjo, čeprav bo pod njo plevel vseeno vzklil. Bo pa plast prekrivke, debela približno pet do šest centimetrov, preprečila enoletnim plevelom pogledati na plano. Večletni pleveli, kot sta slak in osat, bodo prišli na površje, vendar jih bomo mnogo lažje odstranili kot sicer.